środa, 14 października 2015

                                    83 Rocznica Żwirki i Wigury w Cierlicku      
             
                                                  Znalezione obrazy dla zapytania Młode żwirkowisko

11 września 2015r. delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach 83 rocznicy śmierci kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury w Cierlicku „ Młode Żwirkowisko”.
Uczniowie z klasy VI Zuzanna Janczara, Kacper Koziej, Martyna Sulej pod opieką mgr Agnieszki Sieńczak swoją przygodę z historią rozpoczęli 10 września 2015r., uczestnicząc w Finale konkursu lotniczego, który odbył się tuż po przybyciu do Wisły w domu wczasowym „Krokus”. Do zadania przystąpiły szkoły podstawowe z różnych regionów Polski, a prowadzeniem konkursu zajęli się uczniowie trzeciego roku Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Nasi uczniowie nie stanęli na podium, ale wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodą książkową A. Fidlera „Dywizjon 303” z dedykacją syna autora Marka Fiedlera. Kierownikiem wycieczki historycznej był bardzo sympatyczny płk dypl.  Henryk Czyżyk, który swoją wiedzą o historii lotnictwa polskiego zapełniał  uczestnikom czas podróży.
11 września 2015r. wyjechaliśmy do Cierlicka na uroczystość  83 rocznicy śmierci kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, która rozpoczęła się o 9.10 pod pomnikiem upamiętniającym tragiczną śmierć pilotów. W spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele polskich szkół podstawowych z terenu Zaolzia, harcerze, uczniowie z Polski, weterani, żołnierze i miłośnicy lotnictwa z Czech i Polski. Po odsłuchaniu hymnu polskiego i czeskiego  przybyłych gości powitał prezes Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku  -Kościelcu. – inż. Tadeusz Smugała. Szczególnymi gośćmi obchodów byli: Janusz Bilski, konsul generalny RP w Ostrawie oraz krewny pilota z Cieszyna Pawła Niemca - dowódcy kilku polskich dywizjonów myśliwskich i uczestnika bitwy o Anglię. W tym roku zgromadzeni przypomnieli sobie nie tylko przypadającą na 9 września kolejną rocznicę śmierci Żwirki i Wigury, ale również 75. rocznicę bitwy o Anglię, która toczyła się w 1940 roku. Po wystąpieniach gości złożono pod pomnikiem kwiaty. Następnie wręczono pamiątkowe dyplomy i puchary zwycięzcom konkursu Wiedzy o życiu i działalności Żwirki i Wigury.
Po oficjalnych uroczystościach na placu obok pomnika odbył się mini challenge. Dzieci i  młodzież własnoręcznie wykonywanymi papierowymi samolotami rzucali do celu i na odległość. Zwycięzców nagrodzono styropianowymi samolotami.
Dalsze obchody uroczystości odbywały się w Domu Polskim. Konsul Bilski wraz z prezesem Smugałą uroczyście otwarli stały kącik poświęcony udziałowi polskich lotników w bitwie o Anglię. Można w nim było obejrzeć wystawę czasową o jej uczestniku Pawle Niemcu. Uczniowie mogli zwiedzić Izbę Pamięci, poświęconą kpt. Pil. Franciszkowi Żwirce i inż. Stanisławowi Wigurze, postrzelać na symulatorze strzeleckim, sprawdzić się na symulatorze pilotażu, obejrzeć broń i pełne wyposażenie pilota. Gospodarze  Domu Polskiego przygotowali dla wszystkich ciepły poczęstunek i gorące napoje, a obsługą zajęli się miejscowi harcerze.
Po uroczystości w Cierlicku wyruszyliśmy z przewodnikiem na wycieczkę po Wiśle. Obejrzeliśmy skocznię K-120 „Malinkę” im. A. Małysza. Niezapomniane przeżycie towarzyszyło nam podczas podróży kolejką linową i podziwiania panoramy Wisły z tarasu widokowego. Następnie udaliśmy się na zaporę – Wisła Czarne, z autokaru widzieliśmy Zamek- Rezydencję  Prezydenta RP oraz poznaliśmy historię jego powstania. W muzeum A. Małysza zobaczyliśmy jego trofea i puchary, a w Domu  Zdrojowym pomnik skoczka z czterema kulami z białej czekolady.
Wieczorem odbyło się przy grillu z kiełbaskami spotkanie koleżeńskie wszystkich zaproszonych szkół. Było dużo radości i uśmiechu. Nasi uczniowie zaprzyjaźnili się z delegacją szkoły z Krąg i Świdwina. Następnego dnia 12 września po śniadaniu wyjechaliśmy do swoich domów.  Na miejsce dotarliśmy o godzinie 19.10.

                                                                                                                                                          Martyna Sulej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz